Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | İstanbul Duygu Atlası Mobil Uygulaması Projesi Tanıtımları Yapılmaya Başlandı
Haber Arşivi
İstanbul Duygu Atlası Mobil Uygulaması Projesi Tanıtımları Yapılmaya Başlandı

 Proje Yönetim Merkezi tarafından hazırlanan İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından 2015 Yılı Mali Destek Programları kapsamında desteklenmeye layık görülen “İstanbul Duygu Atlası Mobil Uygulama Projesi'nin tanıtımı 30 Temmuz 2016 Cumartesi günü Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılmaya başlandı.

 Üsküdar Belediyesi, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ve Ruh Sağlığı Derneği’nin ortaklığı ile 15 Temmuz Darbe Girişimi’nden sonra oluşan travmatik etkileri azaltmak için yaklaşık bin psikoloğa verilmek üzere düzenlenen "Psikolojik İlkyardım ve Travma Sonrası Stres Bozukluğu” isimli panelde İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Ruh Sağlığı Derneği işbirliğinde yürütülmekte olan  Duygu Atlası Mobil Uygulama Projesi’nin tanıtımı yapıldı.

 Tanıtım videolarının katılımcılara sunulmasının ardından Ruh Sağlığı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ömer Akgül projenin detaylarını anlattı;

“ Mevlana’nın çok güzel bir sözü vardır; “ Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşırlar.” Biz de buradan hareketle Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Ruh Sağlığı Derneği  olarak duygunun psikolojideki önemini bildiğimiz için duygu odaklı bir proje geliştirdik. Her mekânın bir ruhu, her ruhun da bir mekânı vardır. O duygunun da asil mekâna vekil olduğunu düşünüyoruz. Duygu şöyle asil; Çanakkale Anıtı Çanakkale ruhundan sonra inşa edilmiş bir şey ve o anıt yıkılsa o ruh gene yıkılmayacak. Dolayısıyla asil olan ruh ve duygu dediğimiz için duygunun önemine binaen biz bu uygulamada şöyle bir çalışma yapacağız; kişiler bulundukları lokasyonda istedikleri duyguyu paylaşabilecekler ve o duygu izi o lokasyonda bir birikim ve kalıntı oluşturabilecek.  Örneğin, buradaki meslektaşlarım bir duygu paylaşsalar ve bu ortalama duygumuz sevinç, coşku, ve gurur olarak belirlenirse bu mekânın ruhu  sizler tarafından oluşturulacak. Kişilerin hissettikleri duygu istemine ve kendilerine yakın çevrelerdeki mekânların duygusuna göre hareket edebilecekleri, yani “DUYGULARININ GÖTÜRDÜĞÜ YERE GİT”  isimli bir uygulama olacak.”

Ayrıca konuşmalarını “ Mobil uygulama henüz marketlere yüklenmedi. Tanıtım ilk kez siz değerli katılımcılarımızın huzurunda yapılıyor. Web sitesi aktif Facebook sayfası olarak çalışıyor ( CheckFeel ), inceleyip beğenebilirsiniz. Yaklaşık 1 ay içerinde marketlere düşerek kullanıcıların hizmetine sunulacak.” sözleri ile tamamladı.  Proje tanıtımının ardın katılımcılar paneldeki eğitimlerine devam etti.

 Kültür ve turizm ile duygu - mekân karmasını bir araya getirmeyi ve farklı, yenilikçi bir sosyal medya platformu geliştirimeyi hedefleyen bu projede geliştirilecek mobil ve web uygulaması ile insanlar ziyaret ettikleri yerlerde duygu izi bırakarak kendilerini nasıl hissettiklerini belirtebilecek. Bu sayede bırakılan duygu izlerinin birikimi ve ortalaması ile mekânların ruhu ortaya çıkmış olacak. Uygulama ile aynı zamanda kişiler kendi duygu geçmişlerini, duygudaşlarını, aradıkları duyguların hangi mekânlarda olduğunu arayıp bulma ve o yerleri ziyaret etme imkânı bulacak.

 

   • http://pym.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/BI7R68122016-08-01-11-04-52am.JPG
  • http://pym.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/BI7R67152016-08-01-11-05-43am.JPG
    Ruh Sağlığı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ömer Akgül
  • http://pym.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/BI7R67132016-08-01-11-06-32am.JPG
  • http://pym.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/BI7R67642016-08-01-11-07-26am.JPG
  • http://pym.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/BI7R68092016-08-01-11-08-32am.JPG
  • http://pym.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/BI7R67292016-08-01-11-09-50am.JPG

Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi