Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | Savaş Göç ve Yoksulluk Sempozyumu
Savaş Göç ve Yoksulluk Sempozyumu

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ve Deniz Feneri Derneği işbirliği ile savaş, göç ve yoksulluk meselesi disiplinlerarası bir bakışla ve insani yardım boyutuyla ele alınıyor. 

“Savaş, Göç ve Yoksulluk” başlığıyla düzenlenecek iki günlük sempozyumda, geçmişte olduğu gibi bugün de dünyanın en büyük problemlerinden olan savaşlar ve savaşların beraberinde getirdiği göç ve yoksulluk; tarih, sosyoloji, psikoloji, ekonomi, hukuk, eğitim ve sağlık perspektifinden değerlendirilecek. Sempozyum ile göçmenlerin ve mültecilerin yaşadığı psikolojik problemlere, istihdam, eğitim ve sağlık sorunlarına uygulanabilir çözüm önerileri sunulması hedefleniyor. Tarihçiler, ekonomistler, hukukçular ve akademisyenlerin konuşmacı olacağı sempozyumda; savaşa, göçe ve yoksulluğa tanık olan sivil toplum kuruluşları ve ilgili devlet kurumları yetkilileri de gözlemleriyle yer alacak.

“Savaş, Göç ve Yoksulluk Sempozyumu” 24-25 Şubat 2018’de Haliç Yerleşkesi konferans salonunda gerçekleştirilecektir. Sempozyum kapsamında ayrıca “Göç” sergisi düzenlenecektir. Sempozyumda sunulan bildiriler kitaplaştırılarak yayımlanacaktır.

Program akışı için tıklayınız. 

Savaş, göç ve yoksulluk kıskacında dünya…

Dünya genelinde son 10 yılda yaşanan savaşlarda 2 milyon çocuk hayatını kaybetti.

Dünyada 800 milyon insan açlıkla boğuşuyor. Her yıl 18 milyon kişi açlıktan hayatını kaybediyor. Açlıktan ve yoksulluktan etkilenen ülkelerin çoğu savaşların tahrip ettiği ülkeler.

29 milyon nüfuslu Yemen’de iç savaş nedeniyle 8 milyon kişi açlık tehlikesiyle karşı karşıya. Sağlık hizmetlerinin yeterli olmamasından dolayı 2017 yılında 2 bini aşkın kişi kolera salgını sebebiyle yaşamını yitirdi.

Gelişmekte olan ülkelerde her 3 çocuktan biri barınma imkânından yoksun kalıyor.

Son yıllarda yaşanan savaşlar nedeniyle 120 milyon insan göç etmek zorunda kaldı.

Türkiye, son yılların en çok göç alan ülkelerinden biri. Suriye’deki iç savaş nedeniyle ülkesinden göç etmek zorunda kalan 3,5 milyon Suriyeli Türkiye’de yaşıyor. 

Etkinlik Türü : Sempozyum
Yer : Haliç Yerleşkesi Konferans Salonu
Tarih : 24 Şubat 2018
Saat : 10:00


Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi