Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
KURAM

KURAM

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün strateji belgesi ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nin kuruluş amaçları doğrultusunda taşınabilir ve taşınmaz vakıf kültür varlıklarının korunması konusunda faaliyet gösterecek bir uygulama araştırma merkezi kurulmasına karar verilmiştir. Bu kapsamda; İstanbul Kalkınma Ajansı’nın 2012 Yılı Yaratıcı Endüstrilerin Geliştirilmesi Mali Destek Programı’na “Vakıf Kültür Varlıkları Restorasyon ve Konservasyon Laboratuvarı, Uygulama ve Araştırma Merkezi “ isimli bir proje teklifi sunulmuştur. Ajans tarafından yapılan değerlendirmeler neticesinde sunulan proje önerisi desteklenmeye değer bulunmuştur.                                                                            

01.Eylül.2013 tarihinde başlayan ve yaklaşık bütçesi  700.000,00TL olan destek programı 31.Mayıs.2014 tarihinde sona ermiştir. Bu süre içerisinde merkez Yüksek Öğrenim Kurumu tarafından, 02.Ocak.2014 gün ve 70032 sayılı karar ile “Vakıf Kültür Varlıklarını Koruma Uygulama ve Araştırma Merkezi” (KURAM) adıyla tanınmıştır. Merkez, Vakıflar Genel Müdürlüğü ile pratikte hayata geçirmek istediği ortaklığı yönetim şemasında da formüle etmeye çalışarak benzer yapılardan farklılık göstermektedir.

İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen proje kapsamında yürütülmekte olan faaliyetler, merkezin resmi kuruluş prosedürü tamamlanarak sürdürülebilirlik kazanadırılmıştır. Alınan proje hibesi ile Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Haliç Kampüsü’nde ıslak kimya, fizik, fiziko-mekanik ve hasarsız malzeme ve yapı testlerinin gerçekleştirilebildiği bir laboratuvar kurulmuştur. Bu laboratuvarda hem üniversitenin eğitim ihtiyaçlarının giderilmesi hem de Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün koruma uygulamalarına yönelik kurumsal gerekliliklerin karşılanması hedeflemektedir. Bu kapsamda ayrıca prodjede ortak kurum olarak yer alan Vakıflar İstanbul 1. Bölge Müdürlüğü sorumluluğunda bulunan İnşat ve Sanat Eserleri Müzesi’nde bir konservasyon atölyesi kurulmuştur. Atölye kapsamında Bölge Müdürlüğünün katkılarıyla Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu, Mimari Restorasyon Programı öğrencilerine yönelik  “Konservasyon Uygulamaları Dersi” gerçekleştirilmiştir.

KURAM kuruluşunun fiziki ve idari prosedürleri tamamlanmış bir merkez olarak, Vakıf Kültür Varlıkları’nın korunması konusunda uygulama alanında üretilen bilginin akademik ortama aktarılmasını sağlayan ve teorik alandaki yeniliklerin uygulama alanında denenmesine aracılık eden bir kurum olma hedefini benimsemiştir.

http://kuram.fsm.edu.tr/kuram/ 
Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi