Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
Araştırma

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi 2010 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından kurucu mazbut vakıfların vakfiyelerinde yazılı olan eğitim görevini yerine getirmek için kurulmuş bir yüksek öğrenim kurumudur. Vizyonu, ulusal ve uluslararası düzeyde bilimsel çalışmalar ışığında sağlam ve yenilikçi, bilgiye açık, özgürlükçü, uluslararası akademik bir kurum olmak olan üniversitemizde bilimsel araştırma çalışmaları kurulduğu ilk günden bu yana çeşitli başlıklar altında desteklenmektedir.

Akademisyenlerimiz çeşitli sebeplerle istedikleri ulusal ve/veya uluslararası bilimsel programlara katılım için desteklenmektedir. Akademisyenlerimizin ulusal veya uluslararası bilimsel çalışmaları ile ilgili yol, konaklama ve katılım bedelleri üniversitemiz tarafından karşılanmaktadır.  Bu sayede bilim dünyasına katkı sağlayacak her türlü çalışmalarını paylaşma ve bu toplantılarda elde ettikleri bilgi ve tecrübeleri öğrencilerine aktarma imkanı bulmaktadırlar.

Araştırma çalışmalarının en önemli adımlarından biri de kütüphanedir. Üniversitemiz kütüpanesi THY sponsorluğu ile kurulmuş, zengin yayın arşivine ve ulusal ve uluslararası veritabanı imkanlarına sahip, yetkin bir ekiple yönetilen Türkiye’nin önemli kütüphanelerinden biridir. Yüzbinlerce basılı ve dijital yayınları ile merkezi Topkapı Yerleşkesi’nde olmak üzere üniversitemizin diğer yerleşkelerinde de öğrencilere, akademisyen ve araştırmacılara hizmet vermeye devam etmektedir. Bununla birlikte akademisyenlerimizin yazdığı kitapların basılması ve ülke çapında dağıtımı ile ilgili çalışmaları da yürütmektedir.

Üniversitemiz kendisi için belirlemiş olduğu vizyon doğrultusunda kurulduğu günden bu yana bilimel araştırma ve proje çalışmalarını yürüten akademik ve idari personeline gerekli desteği sağlamıştır. Bu nedenle geçtiğimiz yıllarda Tubitak, İstanbul Kalkınma Ajansı gibi kurumlardan destek alınarak çeşitli projeler gerçekleştirilmiştir ve halen birçok proje uygulama aşamasındadır. Akademisyenlerin ilgi ve çalışma alanlarına göre değişiklik gösteren bu projeler kapsamında başarılı araştırma laboratuvarları kurulmuş, sanayii ve toplumun hizmetine sunulmuştur. Bu tür başarılı çalışmaların sayısını artırmak, etkinliğini ve etkililiğini en üst düzeye çıkarmak amacıyla üniversitemiz bünyesinde Proje Yönetim Merkezi (PYM) kurulmuştur. Bu merkez üniversite personelinin proje desteklerinden haberdar edilmesi, yönlendirilmesi, teşvik edilmesi ve uygulama süreçlerinde rehberlik edilmesi amacıyla kurulmuştur. Bunun yanı sıra üniversite-sanayii işbirliğinin güçlendirilmesi, üniversite ve bağlı merkezlerinde üretilen bilginin toplumla paylaşılması ve ortak çalışmaların yürütülmesi süreçlerinin yönetiminden sorumludur. Üretilen projeler kapsamında akademisyen, öğrenci, sanayii, toplum işbirliklerinin desteklenmesi öngörülmektedir. Üniversitemiz çalışanları fikir aşamasından, projelendirme aşamasına, projelendirme aşamasından, kaynak bulma ve uygulama aşamasına kadar tüm süreçlerin yönetiminde Proje Yönetim Merkezi’nden destek alabilmektedirler.


The filename resim/Dosya/ali-kurt-vesikalik-224x2632016-09-19-11-09-38am.jpg is not readable